Living Spaces (1.0.0-alpha1) - en to da translation catalogue (186 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Pages
da: Sider

en: Add space
da: Tilføj mellemrum

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Private
da: Privat

en: Groups
da: Grupper

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Manager
da: Administrator

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Public
da: Offentlig

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Number
da: Antal

en: - None -
da: - Ingen -

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Parent
da: Overordnet element

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Export
da: Eksportér

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Time
da: Tid

en: Access
da: Adgang

en: View
da: Vis

en: Path
da: Sti

en: Modules
da: Moduler

en: Section
da: Sektion

en: Notes
da: Noter

en: Event
da: Begivenhed

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Picture
da: Billede

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: User ID
da: Bruger ID

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page
da: Side

en: User picture
da: Brugerbillede

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Off
da: Afbrudt

en: Header
da: Overskrift

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Last login
da: Seneste login

en: Month
da: Måned

en: Address
da: Adresse

en: Desc
da: Faldende

en: Members
da: Medlemmer

en: General
da: Generelt

en: Calendar
da: Kalender

en: group
da: gruppe

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: Events
da: Begivenheder

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Other
da: Anden

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: User login
da: Log ind

en: Create content
da: Opret indhold

en: Anonymous
da: Anonym

en: Template
da: Skabelon

en: Profile
da: Profil

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Protocol
da: Protokol

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Gender
da: Køn

en: Male
da: Mand

en: Female
da: Kvinde

en: Birthday
da: Fødselsdato

en: Attachments
da: Bilag

en: Sidebar left
da: Venstre sidepanel

en: Topic
da: Emne

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Blocked
da: Blokeret

en: Changed
da: Ændret

en: User name
da: Brugernavn

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Join
da: Tilmeld

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Privacy
da: Privatliv

en: Protected
da: Beskyttet

en: User status
da: Brugerstatus

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Administrators
da: Administratorer

en: Group Members
da: Gruppe medlemmer

en: Until
da: Indtil

en: Export data
da: Eksportér data

en: Index
da: Indeks

en: Permission
da: Tilladelse

en: Sections
da: Sektioner

en: Space
da: Mellemrum

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Member
da: Medlem

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: Entity type
da: Entity-type

en: Authenticated
da: Registreret

en: Path pattern
da: Sti mønster

en: Notify user
da: Underret bruger

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Access settings
da: Tilgå indstillinger

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Manage members
da: Håndtér medlemmer

en: Secondary menu
da: Sekundær menu

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Group type
da: Gruppetype

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: - Select a value -
da: - Vælg en værdi -

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Group permission
da: Gruppe rettigheder

en: Asc
da: Stigende

en: Wrapper class
da: Wrapper-klasse

en: Group membership
da: Gruppe medlemskab

en: Footer first
da: Sidefod først

en: Footer second
da: Sidefod anden

en: Footer third
da: Sidefod tredje

en: Entity types
da: Enheds typer

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Privacy settings
da: Indstillinger for privatliv

en: Primary menu
da: Primære menu

en: Footer fourth
da: Sidefod fjerde

[ctx: Entity type group]
en: Content
da: Indhold

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
da: Søn

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
da: Man

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
da: Tir

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
da: Ons

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
da: Tor

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
da: Fre

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
da: Lør

en: Site header
da: Sidehovede

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Website feedback
da: Site feedback

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML
