Living Spaces (1.0.0-alpha2) - en to it translation catalogue (173 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Pages
it: Pagine

en: Add space
it: Aggiungi spazio

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Private
it: Privato

en: Groups
it: Gruppi

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Manager
it: Gestore

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Public
it: Pubblico

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Date
it: Data

en: Links
it: Collegamenti

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Number
it: Numero

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Parent
it: Genitore

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Export
it: Esporta

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Time
it: Data e ora

en: Access
it: Accesso

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Modules
it: Moduli

en: Section
it: Sezione

en: Notes
it: Note

en: Event
it: Evento

en: You are not authorized to access this page.
it: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: Picture
it: Ritratto

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page
it: Pagina

en: User picture
it: Immagine utente

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: URL alias
it: Alias URL

en: Member since
it: Membro da

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Month
it: Mese

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: General
it: Generale

en: Calendar
it: Calendario

en: group
it: gruppo

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Other
it: Altro

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: User login
it: Accesso utente

en: Create content
it: Crea contenuto

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Profile
it: Profilo

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Notifications
it: Notifiche

en: Protocol
it: Protocollo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Gender
it: Sesso

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Birthday
it: Data di nascita

en: Attachments
it: Allegati

en: Topic
it: Argomento

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Blocked
it: Bloccato

en: Changed
it: Modificato

en: User name
it: Nome utente

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Protected
it: Protetto

en: User status
it: Stato utente

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Administrators
it: Amministratori

en: Until
it: Fino a

en: Export data
it: Esporta dati

en: Index
it: Indice

en: Permission
it: Permesso

en: Space
it: Spazio

en: Administrator
it: Amministratore

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Bundles
it: Bundle

en: Notify user
it: Notifica utente

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Allow settings
it: Consenti impostazioni

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Operations links
it: Link operativi

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Group type
it: Tipi di gruppo

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Capacity
it: Capacità posti

en: Wrapper class
it: Classe wrapper

en: Group membership
it: Appartenenza del gruppo

en: Entity types
it: Tipi di entità

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Full HTML
it: HTML completo

[ctx: Entity type group]
en: Content
it: Contenuti

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
it: Dom

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
it: Lun

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
it: Mar

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
it: Mer

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
it: Gio

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
it: Ven

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
it: Sab

en: Site header
it: Intestazione del sito

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto
