Living Spaces (1.0.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (212 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Add space
pt: Adicionar espaço

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Private
pt: Privada

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Manager
pt: Gerente

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Public
pt: Público(a)

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: Changelog
pt: Lista de Modificações

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Parent
pt: Superior

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Export
pt: Exportar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Time
pt: Hora

en: Access
pt: Acesso

en: View
pt: Ver

en: Path
pt: Caminho

en: Modules
pt: Módulos

en: Section
pt: Seção

en: Notes
pt: Notas

en: Event
pt: Evento

en: You are not authorized to access this page.
pt: Você não está autorizado a acessar esta página.

en: Picture
pt: Foto

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Contact
pt: Contato

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: User picture
pt: Foto do usuário

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Member since
pt: Membro desde

en: Last login
pt: Último login

en: Month
pt: Mês

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Members
pt: Membros

en: General
pt: Geral

en: Calendar
pt: Calendário

en: group
pt: grupo

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: Events
pt: Eventos

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Other
pt: Outros

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: User login
pt: Login do usuário

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Template
pt: Modelo

en: Profile
pt: Perfil

en: Page Title
pt: Título da Página

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Notifications
pt: Notificações

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Gender
pt: Gênero

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Birthday
pt: Data de Nascimento

en: Attachments
pt: Anexos

en: Sidebar left
pt: Barra lateral esquerda

en: Topic
pt: Tópico

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Changed
pt: Alterado

en: Standard
pt: Padrão

en: User name
pt: Nome do usuário

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Join
pt: Inscrever-se

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Protected
pt: Protegido

en: User status
pt: Status do usuário

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Administrators
pt: Administradores

en: Until
pt: Até

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Index
pt: Índice

en: Permission
pt: Permissão

en: Subgroups
pt: Subgrupos

en: Space
pt: Espaço

en: Administrator
pt: Administrador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Member
pt: Membro

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Authenticated
pt: Autenticado

en: New name
pt: Novo nome

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Inherited
pt: Herdado

en: Path pattern
pt: Padrão de caminho

en: Spaces
pt: Espaços

en: Dashboard
pt: Painel

en: Notify user
pt: Notificar usuário

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Access settings
pt: Configurações de acesso

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Allow settings
pt: Permitir configurações

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Manage members
pt: Gerenciar membros

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: No people available.
pt: Ninguém disponível.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Highlighted
pt: Destacado

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro durante o processamento de @operation com os argumentos: @args

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Group content
pt: O conteúdo do grupo

en: Group permission
pt: Permissão de grupo

en: Asc
pt: Ascendente

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: Group membership
pt: Participação em grupo

en: Footer first
pt: Primeiro rodapé

en: Footer second
pt: Segundo rodapé

en: Footer third
pt: Terceiro rodapé

en: Entity types
pt: Tipos de entidade

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Training
pt: Treinamento

en: Discussions
pt: Discussões

en: Privacy settings
pt: Configurações de privacidade

en: Primary menu
pt: Menu primário

en: Group overview
pt: Visão geral da turma

en: Footer fourth
pt: Quarto rodapé

en: Space Members
pt: Membros do Espaço

en: Remove as Admin
pt: Remover como Administrador

en: Add as Admin
pt: Adicionar como Administrador

en: Outsider
pt: Forasteiro

[ctx: Entity type group]
en: Content
pt: Conteúdo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
pt: Dom

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
pt: Seg

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
pt: Ter

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
pt: Qua

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
pt: Qui

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
pt: Sex

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
pt: Sáb

en: Site header
pt: Cabeçalho do site

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Featured top
pt: Destaque no topo

en: Featured bottom first
pt: Primeiro destaque inferior

en: Featured bottom second
pt: Segundo destaque inferior

en: Featured bottom third
pt: Terceiro destaque inferior

en: Footer fifth
pt: Quinto rodapé

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Website feedback
pt: Entre em contato

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Adds users to groups as members.
pt: Adiciona usuários como membros de grupos.

en: @title end is now @event_end. Do you want to save this change?
pt: O fim de @title agora é @event_end. Deseja salvar essa alteração?

en: @title start is now @event_start and end is now @event_end - Do you want to save this change?
pt: O começo de @title agora é @event_start e o fim @event_end - Você deseja salvar essa mudança?
