Drupal LMS (1.0.6) - en to fr translation catalogue (126 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Back
fr: Précédent

en: Label
fr: Libellé

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Created
fr: Créé

en: Answer
fr: Réponse

en: All
fr: Tout

en: 1 minute | @count minutes
fr[0]: @count minute
fr[1]: @count minutes

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: @count heure
fr[1]: @count heures

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Warning
fr: Avertissement

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Details
fr: Détails

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Start
fr: Début

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Class
fr: Classe

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: Sort by
fr: Trier par

en: Student
fr: Étudiant

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Parameters
fr: Paramètres

en: activity
fr: activité

en: Activity
fr: Activité

en: Current status
fr: Statut actuel

en: Results
fr: Résultats

en: Changed
fr: Modifié

en: Failed
fr: Échec

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: Selection
fr: Sélection

en: Apply
fr: Appliquer

en: 1 second | @count seconds
fr[0]: @count seconde
fr[1]: @count secondes

en: Passed
fr: Passé

en: Offset
fr: Décalage

en: Started
fr: Démarré

en: Target
fr: Cible

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Activities
fr: Activités

en: Select references
fr: Sélectionner les références

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Bundle
fr: Type

en: Students
fr: Étudiants

en: In progress
fr: En cours

en: Created by
fr: Créé par

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Courses
fr: Cours

en: Lesson
fr: Leçon

en: Correct
fr: Bonne réponse

en: Backwards navigation
fr: Navigation inversée

en: Maximum Score
fr: Note maximum

en: Maximum score
fr: Note maximum

en: @interval ago
fr: Il y a @interval

en: Invalid
fr: Invalide

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Last activity
fr: Dernière activité

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: finished
fr: fini

en: Activity ID
fr: ID de l'activité

en: Evaluated
fr: Évalué

en: No randomization
fr: Pas de mode aléatoire

en: Evaluate
fr: Évaluer

en: Get Started
fr: Commencer

en: Missing plugin
fr: Plugin manquant

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Lessons
fr: Leçons

en: Group permission
fr: Permission du groupe

en: No results text
fr: Texte en l'absence de résultats

en: Correct?
fr: Correct ?

en: Training
fr: Formation

en: lesson
fr: Leçon

en: No answer
fr: Sans réponse

en: Lesson type
fr: Type de leçon

en: Delete entities
fr: Supprimer des entités

en: Your answer
fr: Votre réponse

en: Enroll
fr: S'inscrire

en: Create @label
fr: Créer @label

en: Text area (multiple rows) display format settings
fr: Paramètres du format d'affichage de zone de texte (plusieurs lignes)

en: Score:
fr: Score :

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Select this item
fr: Sélectionner cet élément

en: Course lessons
fr: Leçons

en: This field has been disabled by the plugin to guarantee the functionality that's expected of it.
fr: Ce champ a été désactivé par le plugin pour garantir la fonctionnalité attendue.

en: Output the URL as text
fr: Rendre l'URL en tant que texte

en: Random activities
fr: Activités aléatoires

en: Join training
fr: Rejoindre la formation

en: Create @entity_type
fr: Créer un(e) @entity_type

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
fr: Nombre maximum de suggestions d'autocomplétion.

en: @interval hence
fr: Dans @interval
