Drupal LMS (1.0.6) - en to it translation catalogue (91 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Next
it: Successivo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Back
it: Indietro

en: Label
it: Etichetta

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Created
it: Creato

en: Answer
it: Risposta

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: 1 minute | @count minutes
it[0]: ! minuto
it[1]: @count minuti

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Selected
it: Selezionato

en: Comment
it: Commento

en: Score
it: Punteggio

en: Published
it: Pubblicato

en: Warning
it: Avviso

en: N/A
it: N/D

en: Authored by
it: Creato da

en: Details
it: Dettagli

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: Start
it: Inizio

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Class
it: Classe

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Sort by
it: Ordina per

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Authored on
it: Creato il

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Parameters
it: Parametri

en: Activity
it: Attività

en: Results
it: Risultati

en: Changed
it: Modificato

en: Failed
it: Non riuscito

en: Finished
it: Completato

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: Selection
it: Selezione

en: Apply
it: Applica

en: 1 second | @count seconds
it[0]: 1 secondo
it[1]: @count secondi

en: Classes
it: Classi

en: Passed
it: Passato

en: Offset
it: Scostamento

en: Started
it: Iniziato

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Activities
it: Attività

en: Select references
it: Seleziona riferimenti

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Created by
it: Creato da

en: Is one of
it: È uno di

en: Correct
it: Corretto

en: Backwards navigation
it: Navigazione all'indietro

en: Maximum Score
it: Punteggio massimo

en: @interval ago
it: @interval fa

en: Invalid
it: Scorretto

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Random order
it: Ordine casuale

en: No randomization
it: Nessuna estrazione casuale

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: No results text
it: Testo per Nessun risultato

en: Add activity
it: Aggiungi attività

en: Text area (multiple rows) display format settings
it: Impostazioni del formato di visualizzazione per l'area di testo (righe multiple)
