Localgov Core (2.14.2) - en to fr translation catalogue (60 entries)

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Name
fr: Nom

en: Default
fr: Par défaut

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Files
fr: Fichiers

en: All
fr: Tout

en: Filter
fr: Filtrer

en: Fields
fr: Champs

en: Square
fr: Carré

en: Sort by
fr: Trier par

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: Page header
fr: En-tête de page

en: Entity
fr: Entité

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Editor
fr: Éditeur

en: Offset
fr: Décalage

en: Featured
fr: Recommandés

en: Fid
fr: Identifiant (FID)

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Temporary
fr: Temporaire

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Contributor
fr: Contributeur

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser les jetons (tokens) de remplacement de la première ligne

en: External link
fr: Lien externe

en: 1 place | @count places
fr[0]: @count emplacement
fr[1]: @count emplacements

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: Should replacement tokens be used from the first row
fr: Les jetons de remplacement doivent-ils être utilisés à partir de la première ligne

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
fr: Les jetons (token) suivants sont disponibles. Vous pouvez utiliser la syntaxe Twig dans ce champ.

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: Scale crop 7:3 large
fr: Mise à l'échelle et recadrage en 7:3 (grand)

en: Small 21:9 (768x330)
fr: Petit 21:9 (768x330)

en: Square Large
fr: Carré large

en: Square Medium
fr: Carré moyen

en: Square Small
fr: Petit carré

en: Hero or Banner
fr: Héros ou bannière

en: User manager
fr: Gestionnaire d'utilisateurs

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fr: Un fichier ou un document téléversé, tel qu'un PDF.

en: Medium 8:7
fr: Moyen 8:7

en: Responsive 3x2
fr: Réactif 3x2
