Localgov Core (2.14.2) - en to id translation catalogue (56 entries)

en: Operations
id: Operasi

en: Author
id: Penulis

en: Size
id: Ukuran

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Filename
id: Nama berkas

en: Files
id: Berkas

en: All
id: Semua

en: Fields
id: Bidang isian

en: Square
id: Kotak

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Entity
id: Entitas

en: Document
id: Dokumen

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Used in
id: Digunakan di

en: Offset
id: Letak

en: Featured
id: Pilihan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Permanent
id: Permanen

en: Temporary
id: Sementara

en: No files available.
id: Tidak ada file yang tersedia.

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: @argument title
id: Judul @argument

en: @argument input
id: Masukan @argument

en: Video URL
id: URL video

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Asc
id: Urutan turun

en: Use replacement tokens from the first row
id: Gunakan token pengganti dari baris pertama

en: 1 place | @count places
id[0]: 1 tempat
id[1]: @count tempat

en: Registering module
id: Mendaftarkan modul

en: File usage
id: Penggunaan berkas

en: Should replacement tokens be used from the first row
id: Jika token pengganti digunakan dari baris pertama

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
id: Token-token berikut ini tersedia. Anda dapat menggunakan sintaks Twig di bidang ini.

en: Find and manage files.
id: Cari dan kelola file

en: Files overview
id: Tinjauan berkas

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
id: Informasi penggunaan file untuk {{ arguments.fid }}

en: Use local images for reusable media.
id: Gunakan gambar lokal untuk media yang dapat digunakan kembali.

en: Large 21:9 (1440x620)
id: Besar 21:9 (1440x620)

en: Large 21:9 2x (2880x1240)
id: Besar 21:9 2x (2880x1240)

en: Large 3:2 2x (1536x1024)
id: Besar 3:2 2x (1536x1024)

en: Large 3:2 (768x512)
id: Besar 3:2 (768x512)

en: Scale crop 7:3 large
id: Pangkas skala 7:3 besar

en: Small 21:9 (768x330)
id: Kecil 21:9 (768x330)

en: Square Large
id: Persegi Besar

en: Square Medium
id: Persegi Sedang

en: Square Small
id: Persegi Kecil

en: 3:2 Image
id: Gambar 3:2

en: Hero or Banner
id: Hero atau Banner
