LocalGov Core (2.14.2) - en to ja translation catalogue (70 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Author
ja: 投稿者

en: Size
ja: サイズ

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Default
ja: デフォルト

en: Filename
ja: ファイル名

en: Files
ja: ファイル

en: All
ja: すべて

en: Filter
ja: フィルター

en: Fields
ja: フィールド

en: Desc
ja: 降順

en: Square
ja: 正方形

en: Arguments
ja: 引数

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Entity
ja: エンティティ

en: Document
ja: ドキュメント

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Used in
ja: 利用場所

en: Editor
ja: エディタ

en: Offset
ja: オフセット

en: Featured
ja: 主な

en: Fid
ja: FID

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Changed date
ja: 更新日

en: Asc
ja: 昇順

en: Use replacement tokens from the first row
ja: 1行目の置換トークンを使用

en: 1 place | @count places
ja[0]: 1ヶ所
ja[1]: @countヶ所

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: Should replacement tokens be used from the first row
ja: 置換トークンは最初の行から使われます

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
ja: 以下のトークが利用可能です。このフィールドでは Twig の構文を使用することができます。

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: Large 21:9 (1440x620)
ja: 大 21:9 (1440x620)

en: Large 21:9 2x (2880x1240)
ja: 大 21:9 2x (2880x1240)

en: Large 3:2 2x (1536x1024)
ja: 大 3:2 2x (1536x1024)

en: Large 3:2 (768x512)
ja: 大 3:2 (768x512)

en: Medium 21:9 (1024x440)
ja: 中 21:9 (1024x440)

en: Medium 3:2 2x (1200x800)
ja: 中 3:2 2x (1200x800)

en: Medium 3:2 (600x400)
ja: 中 3:2 (600x400)

en: Medium 8:7 (266x236)
ja: 中 8:7 (266x236)

en: Small 21:9 (768x330)
ja: 小 21:9 (768x330)

en: Square Large
ja: 正方形（大）

en: Square Medium
ja: 正方形（中）

en: Square Small
ja: 正方形（小）

en: 3:2 Image
ja: 3:2 画像

en: Hero or Banner
ja: ヒーローまたはバナー

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。

en: Medium 8:7
ja: 中 8:7

en: Responsive 3x2
ja: レスポンシブ 3x2
