LocalGov Core (2.14.7) - en to pt translation catalogue (86 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Language
pt: Idioma

en: Action
pt: Ação

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: Use count
pt: Usar contador

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Padrão

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Updated
pt: Atualizado

en: Files
pt: Arquivos

en: All
pt: Tudo

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Fields
pt: Campos

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: Desc
pt: Decrescente

en: Square
pt: Quadrado

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Entity
pt: Entidade

en: Document
pt: Documento

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Used in
pt: Usado em

en: Used
pt: Usado

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Featured
pt: Destacado

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Nenhum arquivo disponível.

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Upload date
pt: Data de envio

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Published status
pt: Status

en: @argument title
pt: @argument título

en: @argument input
pt: @argument entrada

en: No media available.
pt: Nenhuma mídia disponível.

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Asc
pt: Ascendente

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Use tokens de substituição para a primeira linha

en: 1 place | @count places
pt[0]: 1 local
pt[1]: @count locais

en: Registering module
pt: Registrando módulo

en: File usage
pt: Uso de arquivo

en: Should replacement tokens be used from the first row
pt: Tokens de substituição devem ser usados a partir da primeira linha

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
pt: Os seguintes tokens estão disponíveis. Você pode usar sintaxe Twig neste campo.

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerenciar arquivos.

en: Files overview
pt: Visão geral de arquivos

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de uso de arquivo para {{ arguments.fid }}

en: Media name
pt: Nome da mídia

en: Find and manage media.
pt: Encontrar e gerenciar mídia.

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: Large 21:9 (1440x620)
pt: Grande 21:9 (1440x620)

en: Large 21:9 2x (2880x1240)
pt: Grande 21:9 2x (2880x1240)

en: Large 3:2 2x (1536x1024)
pt: Grande 3:2 2x (1536x1024)

en: Large 3:2 (768x512)
pt: Grande 3:2 (768x512)

en: Medium 21:9 (1024x440)
pt: Médio 21:9 (1024x440)

en: Medium 3:2 2x (1200x800)
pt: Médio 3:2 2x (1200x800)

en: Medium 3:2 (600x400)
pt: Médio 3:2 (600x400)

en: Medium 8:7 (266x236)
pt: Médio 8:7 (266x236)

en: Scale crop 7:3 large
pt: Cortar em escala 7:3 grande

en: Small 21:9 (768x330)
pt: Pequeno 21:9 (768x330)

en: Square Large
pt: Quadrado Grande

en: Square Medium
pt: Quadrado Médio

en: Square Small
pt: Quadrado Pequeno

en: 3:2 Image
pt: 3:2 Imagem

en: Hero or Banner
pt: Hero ou Banner

en: User manager
pt: Gerente de usuário

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente no YouTube ou Vimeo.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um arquivo ou documento carregado, como um PDF.

en: Medium 8:7
pt: Médio 8:7

en: Responsive 3x2
pt: Responsivo 3x2
