LocalGov Core (2.14.7) - en to uk translation catalogue (91 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Language
uk: Мова

en: Action
uk: Дія

en: Size
uk: Розмір

en: Reset
uk: Скинути

en: Use count
uk: Підрахунок використань

en: Image
uk: Зображення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: True
uk: Істина

en: Default
uk: Базово

en: Filename
uk: Назва файла

en: Updated
uk: Оновлено

en: Files
uk: Файли

en: All
uk: Все

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Fields
uk: Поля

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Desc
uk: Спад

en: Square
uk: Квадрат

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Page header
uk: Верхній колонтитул сторінки

en: Entity
uk: Сутність

en: Document
uk: Документ

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Used in
uk: Використано в

en: Editor
uk: Редактор

en: Used
uk: Використано

en: Offset
uk: Зміщення

en: Featured
uk: Пов’язане

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Freestyle
uk: Вільний стиль

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: No files available.
uk: Файли відсутні.

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Published status
uk: Стан публікації

en: @argument title
uk: @argument заголовок

en: @argument input
uk: @argument введення

en: No media available.
uk: Мультимедійних файлів не знайдено.

en: Video URL
uk: URL відео

en: Contributor
uk: Співвиконавець

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: Asc
uk: Зрост

en: Use replacement tokens from the first row
uk: Використати замінники з першого рядка

en: External link
uk: Зовнішнє посилання

en: 1 place | @count places
uk[0]: @count місце
uk[1]: @count місця
uk[2]: @count місць

en: Registering module
uk: Реєстрація модуля

en: File usage
uk: Використання файла

en: Should replacement tokens be used from the first row
uk: Чи мають замінники використовуватись з першого рядка

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
uk: Дійсні наступні замінники. Також в цьому полі можна використовувати синтаксис Twig.

en: Find and manage files.
uk: Пошук файлів та керування ними.

en: Files overview
uk: Огляд файлів

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
uk: Відомості про використання файла для {{ arguments.fid }}

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Find and manage media.
uk: Пошук медіа та керування ними.

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: Large 21:9 (1440x620)
uk: Велике 21:9 (1440x620)

en: Large 21:9 2x (2880x1240)
uk: Велике 21:9 2x (2880x1240)

en: Large 3:2 2x (1536x1024)
uk: Велике 3:2 2x (1536x1024)

en: Large 3:2 (768x512)
uk: Велике 3:2 (768x512)

en: Medium 21:9 (1024x440)
uk: Середнє 21:9 (1024x440)

en: Medium 3:2 2x (1200x800)
uk: Середнє 3:2 2x (1200x800)

en: Medium 3:2 (600x400)
uk: Середнє 3:2 (600x400)

en: Medium 8:7 (266x236)
uk: Середнє 8:7 (266x236)

en: Scale crop 7:3 large
uk: Масштабоване кадроване 7:3 велике

en: Small 21:9 (768x330)
uk: Мале 21:9 (768x330)

en: Square Large
uk: Квадратне велике

en: Square Medium
uk: Квадратне середнє

en: Square Small
uk: Квадратне мале

en: 3:2 Image
uk: 3:2 зображення

en: Hero or Banner
uk: Герой або банер

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
uk: Викладений файл чи документ, наприклад PDF.

en: Medium 8:7
uk: Середній 8:7

en: Responsive 3x2
uk: Адаптивний 3x2
