Lottiefiles Field (1.1.5) - en to pt translation catalogue (18 entries)

en: Name
pt: Nome

en: Background
pt: Fundo

en: Add
pt: Adicionar

en: Mode
pt: Modo

en: Width
pt: Largura

en: Loop
pt: Laço

en: Controls
pt: Controles

en: Selector
pt: Seletor

en: Reference
pt: Referência

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: The directory %directory does not exist.
pt: O diretório %directory não existe.

en: About
pt: Sobre

en: Speed
pt: Velocidade

en: Hover
pt: Ao passar do mouse

en: The directory %directory is not writable.
pt: Não há permissões de escrita na pasta %directory.

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
pt: Os caminhos inseridos manualmente devem iniciar com /, ? ou #.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
pt: Uma tentativa automática de criar esse diretório falhou, provavelmente devido a um problema de permissões. Para proceder com a instalação, crie o diretório e modifique suas permissões manualmente ou certifique-se de que o instalador tem as permissões para criá-lo automaticamente. Para mais informações, leia o arquivo INSTALL.txt ou o <a href="@handbook_url">manual online</a>.
