Maestro (4.1.2) - en to cy translation catalogue (50 entries)

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Author
cy: Awdur

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: On
cy: Ymlaen

en: Edit
cy: Golygu

en: Reset
cy: Ailosod

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Weight
cy: Pwysau

en: Variable
cy: Newidiol

en: Link
cy: Dolen

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Save
cy: Cadw

en: Default
cy: Diofyn

en: Path
cy: Llwybr

en: Display
cy: Dangos

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: All
cy: I gyd

en: Active
cy: Gweithredol

en: Date format
cy: Fformat dyddiad

en: Page
cy: Tudalen

en: Off
cy: I ffwrdd

en: To
cy: I

en: Promoted to front page
cy: Hyrwyddo i dudalen blaen

en: Details
cy: Manylion

en: Method
cy: Dull

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Order
cy: Trefn

en: Close
cy: Yn agos

en: Operation
cy: Gweithrediad

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Webform
cy: Ffurf gwe

en: Apply
cy: Ceisio

en: Offset
cy: Ongli

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: The name of the variable.
cy: Enw'r newidyn.

en: The value of the variable.
cy: Gwerth y newidyn.
