Maestro (4.1.2) - en to it translation catalogue (80 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Private
it: Privato

en: Author
it: Autore

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Public
it: Pubblico

en: On
it: Acceso

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Variable
it: Variabile

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Path
it: Percorso

en: Display
it: Visualizzazione

en: Assigned to
it: Assegnato a

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Date format
it: Formato data

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: To
it: A

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: Details
it: Dettagli

en: Introduction
it: Introduzione

en: Desc
it: Disc

en: By
it: Da

en: Method
it: Metodo

en: Role
it: Ruolo

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Handler
it: Gestore

en: Operator
it: Operatore

en: Order
it: Ordina

en: Close
it: Chiudi

en: Operation
it: Operazione

en: Notifications
it: Notifiche

en: Sort by
it: Ordina per

en: Change
it: Cambia

en: Accept
it: Accetta

en: Entity
it: Entità

en: Fixed
it: Fisso

en: Missing
it: Mancante

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: Complete
it: Completo

en: Apply
it: Applica

en: Variables
it: Variabili

en: Tasks
it: Operazioni

en: Cancelled
it: Annullato

en: Execute
it: Esegui

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Test Mode
it: Modalità test

en: Assignment
it: Attribuzione

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Assigned To:
it: Assegnato a:

en: Archived
it: Archiviato

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Master
it: Principale
