Mapbox Places (1.0.0) - en to id translation catalogue (13 entries)

en: Language
id: Bahasa

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Country
id: Negara

en: Settings
id: Pengaturan

en: Region
id: Wilayah

en: Address
id: Alamat

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Locality
id: Lokalitas

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size
