Mapbox Places (1.0.0) - en to ja translation catalogue (15 entries)

en: Language
ja: 言語

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Country
ja: 国

en: Settings
ja: 設定

en: Region
ja: リージョン

en: Address
ja: 住所

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Locality
ja: 地域

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size
