Mapbox Places (1.0.0) - en to fr translation catalogue (16 entries)

en: Language
fr: Langue

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Country
fr: Pays

en: Settings
fr: Paramètres

en: Region
fr: Région

en: Address
fr: Adresse

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Locality
fr: Localité

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Data types
fr: Types de données

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Neighborhood
fr: Voisinage

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size
