Mapbox Places (1.0.0) - en to hu translation catalogue (19 entries)

en: Language
hu: Nyelv

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Country
hu: Ország

en: Place
hu: Hely

en: Settings
hu: Beállítások

en: Region
hu: Régió

en: Address
hu: Cím

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Locality
hu: Helység

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Data types
hu: Adattípusok

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Neighborhood
hu: Környék

en: Language: @language
hu: Nyelv: @language

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

en: Textfield size: @size
hu: Szövegmező mérete: @size
