Mapbox Places (1.0.0) - en to it translation catalogue (15 entries)

en: Language
it: Lingua

en: Yes
it: Sì

en: Country
it: Paese

en: Settings
it: Impostazioni

en: Region
it: Regione

en: Address
it: Indirizzo

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Data types
it: Tipi di dati

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Neighborhood
it: Quartiere / Distretto

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size
