Mapbox Places (1.0.0) - en to pl translation catalogue (17 entries)

en: Language
pl: Język

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Country
pl: Państwo

en: Place
pl: Miejsce

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Address
pl: Adres

en: Size of textfield
pl: Rozmiar pola tekstowego

en: Postal Code
pl: Kod pocztowy

en: Data types
pl: Typy danych

en: District
pl: Dzielnica

en: Autocomplete
pl: Autouzupełnianie

en: Placeholder
pl: Zaślepka

en: Neighborhood
pl: Sąsiedztwo

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pl: Tekst pokazany wewnątrz pola zanim zostanie do niego wprowadzona wartość. Podpowiedź jest zazwyczaj przykładową wartością lub krótkim opisem spodziewanego formatu.

en: Placeholder: @placeholder
pl: Zaślepka: @placeholder

en: Textfield size: @size
pl: Rozmiar pola tekstowego: @size
