Mapbox Places (1.0.0) - en to uk translation catalogue (19 entries)

en: Language
uk: Мова

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Country
uk: Країна

en: Place
uk: Місце

en: Settings
uk: Налаштування

en: Region
uk: Область

en: Address
uk: Адреса

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Locality
uk: Населений пункт

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: Data types
uk: Типи даних

en: District
uk: Район

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Neighborhood
uk: Мікрорайон

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size
