Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to bo translation catalogue (29 entries)

en: Images
bo: པར་རིས

en: Disabled
bo: ནུས་མེད་བསྒྱུར་ཡོད

en: Enabled
bo: ནུས་ཡོད་བཟོས་ཡོད

en: Links
bo: སྦྲེལ་ཐག

en: URL
bo: དྲ་གནས

en: User
bo: སྤྱོད་མཁན

en: Node
bo: སྦྲེལ་གནས

en: Not found
bo: མ་རྙེད

en: Input filters
bo: འཚག་ཆས་ནང་འཇུག

en: Code
bo: ཨང་རྟགས

en: General
bo: སྤྱིར་བཏང

en: View user profile.
bo: སྤྱོད་མཁན་གྱི་ངོ་སྤྲོད་ཀློག་པ།

en: Deleted
bo: སུབ་ཚར་བ

en: Entity
bo: དངོས་གཞི

en: Greater than
bo: ལས་ཆེ

en: Less than
bo: ལས་ཆུང་བ

en: Parser
bo: དབྱེ་ཞིབ་ལག་ཆ

en: Paragraph one.
bo: ཚན་པ་དང་པོ།

en: Paragraph two.
bo: ཚན་པ་གཉིས་པ།

en: Emphasized
bo: ནན་གྱིས་བཤད་པ

en: Coded
bo: སྒྲིག་ཡིག་ཅན

en: Block quoted
bo: ཚན་པ་ཞིག་དཔེར་དྲངས་བ

en: First item
bo: ནང་ཚན་དང་པོ

en: Second item
bo: ནང་ཚན་གཉིས་པ

en: Ampersand
bo: དང་གི་མཚན་བྱང༼&༽

en: Quotation mark
bo: དཔེ་འདྲེན་པའི་རྟགས

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
bo: རྒྱུན་ལྡན་མིན་པའི་ཡི་གེ་དག་ཀྱང་གནད་དོན་་གང་ཡང་མེད་པར་ཐད་ཀར་ནང་དུ་འཇུག་ཆོག

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
bo: གལ་སྲིད་ཁྱེད་རང་ལ་གནད་དོན་འཕྲད་ཚེ་HTML ཡི་མཚན་བྱང་སྤྱོད་དགོས དཔེར་ན་&amp;amp; མཚན་བྱང་སྤྱད་ནས་&amp;་ཡི་གེ་འཇུག་པ། མཚན་བྱང་འདི་དག་གི་ཞིབ་ཕྲའི་མིང་ཐོ་HTMLཡི་<a href="@html-entities">མཚན་བྱང</a>་དྲ་ངོས་ཐོག་ཏུ་ཞིབ་ལྟ་བྱེད་ཆོག སྤྱོད་རུང་བའི་མཚན་བྱང་ཁ་ཤས་ནི་

[ctx: Font weight]
en: Strong
bo: སྦོམ་བྲིས
