Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to cs translation catalogue (31 entries)

en: Images
cs: Obrázky

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Links
cs: Odkazy

en: User
cs: Uživatel

en: Node
cs: Uzly

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Input filters
cs: Vstupní filtry

en: Code
cs: Kód

en: General
cs: Obecné

en: View user profile.
cs: Zobrazit profil uživatele.

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Lists
cs: Seznamy

en: Greater than
cs: Větší než

en: Less than
cs: Menší než

en: Title text
cs: Text názvu

en: Alt text
cs: Alternativní text

en: External links only
cs: Pouze externí odkazy

en: Paragraph one.
cs: Odstavec jedna.

en: Paragraph two.
cs: Odstavec dvě.

en: Emphasized
cs: Zvýrazněné

en: Coded
cs: Kód

en: Block quoted
cs: Odsazení bloku

en: First item
cs: První položka

en: Second item
cs: Druhá položka

en: Quotation mark
cs: Uvozovky

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
cs: Většinu neobvyklých znaků můžete zadávat přímo bez jakýchkoliv problémů.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
cs: Pokud narazíte na problémy, zkuste použít HTML entit. Typickým příkladem je &amp;amp; pro ampersand &amp;. Úplný seznam HTML entit naleznete na stránce <a href="@html-entities">entit</a>. Některé k použití jsou:

[ctx: Font weight]
en: Strong
cs: Tučný

en: HTML Entities
cs: HTML entity

en: Internal links only
cs: Pouze interní odkazy
