Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to fa translation catalogue (30 entries)

en: Images
fa: تصاویر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Links
fa: پیوندها

en: URL
fa: نشانی

en: User
fa: کاربر

en: Node
fa: محتوا

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Code
fa: کد

en: General
fa: عمومی

en: View user profile.
fa: مشاهده نمایه کاربر.

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Lists
fa: فهرست‌ها

en: Entity
fa: عنصر

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: Title text
fa: متن عنوان

en: Parser
fa: تجزیه‌گر

en: Paragraph one.
fa: پاراگراف یک.

en: Paragraph two.
fa: پاراگراف دو.

en: Emphasized
fa: با اهمیت

en: Coded
fa: کدگذاری

en: Block quoted
fa: بلوک نقل قول شده

en: First item
fa: اولین آیتم

en: Second item
fa: دومین آیتم

en: Ampersand
fa: امپرسند

en: Quotation mark
fa: علامت نقل قول

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
fa: اکثر حروف غیرعادی می‌توانند به صورت مستقیم بدون هیچ مشکلی وارد شوند.

en: Cent
fa: سنت

[ctx: Font weight]
en: Strong
fa: پررنگ
