Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to he translation catalogue (30 entries)

en: Images
he: תמונות

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Links
he: קישורים

en: URL
he: כתובת URL

en: User
he: משתמש

en: Node
he: פריט תוכן

en: Not found
he: לא נמצא

en: Input filters
he: מסנני קלט

en: Code
he: קוד

en: General
he: כללי

en: View user profile.
he: צפיה בפרופיל משתמש

en: Deleted
he: נמחק

en: Lists
he: רשימות

en: Entity
he: יישות

en: Greater than
he: גדול מ

en: Less than
he: פחות מ-

en: Title text
he: מלל הכותרת

en: Parser
he: מפענח

en: Markdown
he: הוזלה

en: Alt text
he: טקסט חלופי

en: Paragraph one.
he: פיסקה אחת.

en: Paragraph two.
he: פיסקה שתיים.

en: Emphasized
he: מודגש

en: Coded
he: מקודד

en: Block quoted
he: ציטוט

en: First item
he: פריט ראשון

en: Second item
he: פריט שני

en: Ampersand
he: אמפרסנד

en: Quotation mark
he: גרש
