Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to hr translation catalogue (26 entries)

en: Images
hr: Slike

en: Disabled
hr: Onemogućeno

en: Enabled
hr: Omogućeno

en: Links
hr: Poveznice

en: User
hr: Korisnik

en: Not found
hr: Nije nađeno

en: Input filters
hr: Filteri unosa

en: Code
hr: Kôd

en: General
hr: Općenito

en: View user profile.
hr: Vidi korisnikov profil

en: Deleted
hr: Uklonjeno

en: Lists
hr: Liste

en: Greater than
hr: Veće od

en: Less than
hr: Manje od

en: Parser
hr: Rasčlanitelj

en: Paragraph one.
hr: Paragraf jedan.

en: Paragraph two.
hr: Paragraf dva.

en: Emphasized
hr: Istaknuto

en: Coded
hr: Kôdirano

en: Block quoted
hr: Citiranje u bloku

en: First item
hr: Prva stavka

en: Second item
hr: Druga stavka

en: Quotation mark
hr: Znak navoda

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
hr: Većina neredovitih znakova može biti izravno unešena bez problema.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
hr: Ukoliko ipak naiđete na probleme, pokušajte koristiti unos HTML entiteta. Primjer izgleda kao &amp;amp; za ampersand &amp; znak. Za puni popis pogledajte stranicu <a href="@html-entities">HTML entiteti</a>. Neki od omogućenih znakova su:

[ctx: Font weight]
en: Strong
hr: Jako
