Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (31 entries)

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: User
nl: Gebruiker

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Input filters
nl: Invoerfilters

en: General
nl: Algemeen

en: View user profile.
nl: Gebruikersprofiel weergeven.

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Lists
nl: Lijsten

en: Entity
nl: Entiteit

en: Greater than
nl: Groter dan

en: Less than
nl: Kleiner dan

en: Title text
nl: Titeltekst

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Alt text
nl: Alternatieve tekst

en: External links only
nl: Alleen externe links

en: Paragraph one.
nl: Eerste alinea.

en: Paragraph two.
nl: Tweede alinea.

en: Emphasized
nl: Benadrukt

en: Coded
nl: Code

en: Block quoted
nl: Blokcitaat

en: First item
nl: Eerste item

en: Second item
nl: Tweede item

en: Quotation mark
nl: Aanhalingsteken

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
nl: De meeste ongebruikelijke karakters kunnen zonder problemen worden ingevoerd.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
nl: Indien u problemen ondervindt, probeer dan HTML-karakters te gebruiken. Bijvoorbeeld &amp;amp; voor een ampersand &amp;-karakter. Voor een volledige lijst van karakters: zie <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">speciale  HTML-tekens pagina</a>. Een aantal van de beschikbare karakters zijn:

en: Headings
nl: Koppen

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: External link
nl: Externe link

en: Internal links only
nl: Alleen interne links
