Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to oc translation catalogue (27 entries)

en: Images
oc: Imatges

en: Disabled
oc: Desactivat

en: Enabled
oc: Activat

en: Links
oc: Ligams

en: User
oc: Utilizaire

en: Node
oc: Nosèl

en: Not found
oc: Pas trobat

en: Code
oc: Còde

en: View user profile.
oc: Veire lo perfil d'utilizaire.

en: Deleted
oc: Suprimit

en: Entity
oc: Entitat

en: Greater than
oc: Superior

en: Less than
oc: Inferior

en: Title text
oc: Tèxte del títol

en: Parser
oc: Analisador

en: Paragraph one.
oc: Paragraf un.

en: Paragraph two.
oc: Paragraf dos.

en: Emphasized
oc: Accentuat

en: Coded
oc: Encodat

en: Block quoted
oc: Citacion longa

en: First item
oc: Primièr element

en: Second item
oc: Segond element

en: Ampersand
oc: Et commercial

en: Quotation mark
oc: Marca de citacion

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
oc: Fòrça caractèrs poc usuals se pòdon introduir sens cap problèma.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
oc: S'avètz de problèmas, intenteu utilizar entitats de caractèr HTML. Un exemple d'aquò es &amp;amp; per un caractèr àmpersand &amp;. Per obténer una lista completa de las entitats, consultatz la pagina d'<a href="@html-entities">entitats</a> HTML. D'unes dels caractèrs disponibles incluisson :

[ctx: Font weight]
en: Strong
oc: Marcat
