Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to pl translation catalogue (38 entries)

en: Images
pl: Obrazki

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Links
pl: Odnośniki

en: User
pl: Użytkownik

en: Node
pl: Węzeł

en: Not found
pl: Nie znaleziono

en: Input filters
pl: Formatowanie treści

en: Code
pl: Kod

en: General
pl: Ogólne

en: View user profile.
pl: Wyświetl profil użytkownika.

en: Deleted
pl: Usunięty

en: Lists
pl: Listy

en: Entity
pl: Encja

en: Greater than
pl: Większy niż

en: Less than
pl: Mniejszy niż

en: Title text
pl: Tekst tytułu

en: Paragraph
pl: Akapit

en: Alt text
pl: Tekst alternatywny

en: External links only
pl: Tylko odnośniki zewnętrzne

en: Paragraph one.
pl: Akapit pierwszy.

en: Paragraph two.
pl: Akapit drugi.

en: Emphasized
pl: Zaakcentowanie

en: Coded
pl: Kod

en: Block quoted
pl: Cytat blokowy

en: First item
pl: Pierwszy element

en: Second item
pl: Drugi element

en: Ampersand
pl: Znak ampersand

en: Quotation mark
pl: Cudzysłów

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
pl: Większość nietypowych znaków może być wprowadzona bezpośrednio bez żadnych problemów.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
pl: Jeśli podczas wprowadzania treści pojawią się problemy należy wypróbować encje HTML. Przykładowa encja to  &amp;amp; dla znaku &amp;. Pełna lista encji HTML jest umieszczona na <a href="@html-entities">tej stronie</a>. Przykładowe znaki możliwe do uzyskania to:

en: Headings
pl: Nagłówki

en: HTML Entities
pl: Encje HTML

en: Paragraphs
pl: Akapity

en: Heading 1
pl: Nagłówek 1

en: Heading 2
pl: Nagłówek 2

en: Heading 3
pl: Nagłówek 3

en: Internal links only
pl: Tylko odnośniki wewnętrzne
