Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (46 entries)

en: Images
ru: Изображения

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Links
ru: Ссылки

en: User
ru: Пользователь

en: Node
ru: Материал

en: Not found
ru: Не найдено

en: Input filters
ru: Фильтры ввода

en: Code
ru: Код

en: General
ru: Общий

en: View user profile.
ru: Просмотр профиля пользователя.

en: Deleted
ru: Удалено

en: Lists
ru: Списки

en: Entity
ru: Сущность

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Title text
ru: Текст в Title

en: Parser
ru: Обработчик

en: Paragraph
ru: Параграф

en: HTML code
ru: HTML код

en: Alt text
ru: Alt текст

en: External links only
ru: Только внешние ссылки

en: Paragraph one.
ru: Первый абзац.

en: Paragraph two.
ru: Второй абзац.

en: Emphasized
ru: Курсив

en: Coded
ru: Исходный код

en: Block quoted
ru: Цитата блоком

en: First item
ru: Первый элемент

en: Second item
ru: Второй элемент

en: Ampersand
ru: Амперсанд

en: Quotation mark
ru: Кавычка

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ru: Большинство малоиспользуемых символов могут быть введены безо всяких проблем.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
ru: Если проблемы всё же возникают, попробуйте использовать сущности HTML. Типичный пример выглядит так: &amp;amp; для символа амперсанда &amp;. Полный список сущностей HTML смотрите на <a href="@html-entities">соответствующей странице спецификации HTML</a>. Некоторые из доступных символов:

en: Cent
ru: Цент

[ctx: Font weight]
en: Strong
ru: Жирный

en: Headings
ru: Заголовки

en: HTML Entities
ru: HTML-сущности

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Heading 1
ru: Заголовок 1

en: Heading 2
ru: Заголовок 2

en: Heading 3
ru: Заголовок 3

en: Heading 4
ru: Заголовок 4

en: Rendered
ru: Отрендерено

en: Internal links only
ru: Только внутренние ссылки

en: Heading 5
ru: Заголовок 5

en: Heading 6
ru: Заголовок 6
