Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (48 entries)

en: Images
uk: Зображення

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Links
uk: Посилання

en: URL
uk: URL-адреса

en: User
uk: Користувач

en: Node
uk: Матеріал

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Input filters
uk: Фільтри введення

en: Code
uk: Код

en: General
uk: Загальне

en: View user profile.
uk: Переглянути профіль користувача.

en: Deleted
uk: Видалено

en: Lists
uk: Списки

en: Entity
uk: Сутність

en: Greater than
uk: Більше ніж

en: Less than
uk: Менше ніж

en: Title text
uk: Текст заголовку

en: Parser
uk: Аналізатор

en: Paragraph
uk: Абзац

en: HTML code
uk: HTML код

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: External links only
uk: Лише зовнішні посилання

en: Paragraph one.
uk: Перший абзац.

en: Paragraph two.
uk: Другий абзац.

en: Emphasized
uk: Курсив

en: Coded
uk: Вихідний код

en: Block quoted
uk: Процитований блок

en: First item
uk: Перший елемент

en: Second item
uk: Другий елемент

en: Ampersand
uk: Амперсанд

en: Quotation mark
uk: Лапки

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
uk: Більшість незвичних символів можна без жодних проблем вводити напряму.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
uk: Якщо виникають проблеми, спробуйте використати мнемонічні символи HTML. Типовий приклад виглядає наступним чином: використовуйте &amp;amp; для вводу символу амперсанду &amp;. Повний список мнемонічних символів дивіться на сторінці специфікації HTML про <a href="@html-entities">мнемоніки</a>.

en: Cent
uk: Цент

[ctx: Font weight]
en: Strong
uk: Виділений

en: Headings
uk: Заголовки

en: HTML Entities
uk: HTML-сутності

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Trademark
uk: Товарний знак

en: Heading 1
uk: Заголовок 1

en: Heading 2
uk: Заголовок 2

en: Heading 3
uk: Заголовок 3

en: Heading 4
uk: Заголовок 4

en: External link
uk: Зовнішнє посилання

en: Rendered
uk: Вималювано

en: Normal text
uk: Звичайний текст

en: Internal links only
uk: Лише внутрішні посилання
