Markdown (8.x-2.0-rc2) - en to hu translation catalogue (71 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Status
hu: Állapot

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: URLs
hu: Webcímek

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: None
hu: Nincs

en: Scheme
hu: Séma

en: Password
hu: Jelszó

en: Weight
hu: Súly

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Settings
hu: Beállítások

en: Insert
hu: Beszúrás

en: Top
hu: Teteje

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Titles
hu: Címek

en: Before
hu: Előtte

en: After
hu: Utána

en: User
hu: Felhasználó

en: Configure
hu: Beállít

en: Link Title
hu: Hivatkozás cím

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: Up to date
hu: Aktuális

en: Table
hu: Táblázat

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Allow
hu: Engedélyezett

en: Override
hu: Felülírás

en: Position
hu: Elhelyezkedés

en: Latest
hu: Utolsó

en: Operation
hu: Művelet

en: Normalize
hu: Normalizálás

en: Query
hu: Lekérdezés

en: Footnotes
hu: Lábjegyzetek

en: Map
hu: Térkép

en: Marker
hu: Pontjelző

en: Style
hu: Stílus

en: Not Installed
hu: Nincs telepítve

en: Relative
hu: Relatív

en: Parser
hu: Értelmező

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Set as default
hu: Beállítás alapértelmezettként

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: Development Release
hu: Fejlesztői kiadás

en: Warning message
hu: Figyelmeztető üzenet

en: External Links
hu: Külső hivatkozások

en: Experimental
hu: Kísérleti

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: External links only
hu: Csak külső hivatkozások

en: Mentions
hu: Említések

en: Fragment
hu: Részlet

en: Status message
hu: Állapotüzenet

en: No links
hu: Nincsenek hivatkozások

en: Renderer
hu: Megjelenítő

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: overridden
hu: felülírva

en: No Referrer
hu: Nincs hivatkozó

en: Deprecated
hu: Elavult

en: Predefined Title
hu: Előre megadott cím

en: Predefined
hu: Előre megadott

en: Internal links only
hu: Csak belső hivatkozások

en: Allowed HTML
hu: Engedélyezett HTML

en: Entity Type ID
hu: Entitástípus azonosító

en: Allows content to be submitted using Markdown, a simple plain-text syntax that is filtered into valid HTML.
hu: Lehetővé teszi a Markdown szintaxissal (ami egy egyszerű, érvényes HTML-lé konvertálható leírónyelv) formázott tartalmak beküldését.
