Markdown (8.x-2.0-rc2) - en to tr translation catalogue (52 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Edit
tr: Düzenle

en: None
tr: Hiçbiri

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Insert
tr: Ekle

en: Top
tr: En üst

en: Path
tr: Yol

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: User
tr: Kullanıcı

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Link Title
tr: Bağlantı Başlığı

en: Host
tr: Sunucu

en: Up to date
tr: Güncel

en: Table
tr: Tablo

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Allow
tr: İzin ver

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Position
tr: Konum

en: Operation
tr: İşlem

en: Query
tr: Sorgu

en: Map
tr: Harita

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Relative
tr: Göreceli

en: Parser
tr: Ayrıştırıcı (parser)

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Set as default
tr: Varsayılan olarak ayarla

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: External links only
tr: Yalnızca dış bağlantılar

en: Mentions
tr: Bahsetmeler

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Enable Emphasis
tr: Vurgulama (Emphasis) Etkinleştir

en: Internal links only
tr: Yalnızca iç bağlantılar

en: Allowed HTML
tr: İzin verilen HTML

en: Entity Type ID
tr: Varlık Tipi Kimliği
