Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Links
fr: Liens

en: User
fr: Utilisateur

en: Node
fr: Nœud

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Input filters
fr: Filtres de saisie

en: General
fr: Général

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Lists
fr: Listes

en: Entity
fr: Entité

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Less than
fr: Inférieur

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Parser
fr: Analyseur syntaxique

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Allowed HTML Tags
fr: Balises HTML autorisées

en: External links only
fr: Liens externes seulement

en: Paragraph one.
fr: Paragraphe un.

en: Paragraph two.
fr: Paragraphe deux.

en: Emphasized
fr: Accentué

en: Coded
fr: Codé

en: Block quoted
fr: Citation longue

en: First item
fr: Premier élément

en: Second item
fr: Second élément

en: Ampersand
fr: Et commercial

en: Quotation mark
fr: Marque de citation

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
fr: La plupart des caractères non usuels peuvent être saisis sans problème.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
fr: En cas de problème, essayez d'utiliser des entités HTML. Un exemple courant est le rendu en &amp;amp; de l'esperluette &amp;. Pour une liste complète des entités, référez-vous à la page des <a href="@html-entities">entités HTML</a>. Parmi les caractères disponibles, on trouve :

[ctx: Font weight]
en: Strong
fr: Gras

en: Headings
fr: Titres

en: HTML Entities
fr: Entités HTML

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Heading 2
fr: Titre 2

en: Heading 3
fr: Titre 3

en: External link
fr: Lien externe

en: Rendered
fr: Rendu

en: Normal text
fr: Texte normal

en: Internal links only
fr: Liens internes seulement
