Markdown (8.x-2.0-rc2) - en to id translation catalogue (44 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: None
id: Tiada

en: Scheme
id: Skema

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Top
id: Atas

en: Path
id: Jalur

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: User
id: Pengguna

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Link Title
id: Judul Tautan

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Up to date
id: Terkini

en: Table
id: Tabel

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Allow
id: Perbolehkan

en: Position
id: Posisi

en: Operation
id: Operasi

en: Query
id: Kueri

en: Map
id: Peta

en: Style
id: Gaya

en: Parser
id: Pemisah

en: Identifier
id: Pengenal

en: Set as default
id: Atur sebagai bawaan

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Experimental
id: Uji Coba

en: External links only
id: Tautan eksternal saja

en: Status message
id: Pesan status

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Internal links only
id: Tautan internal saja

en: Allowed HTML
id: HTML yang diizinkan

en: Entity Type ID
id: ID Jenis Entitas
