Markdown (8.x-2.0-alpha1) - en to it translation catalogue (35 entries)

en: Images
it: Immagini

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Links
it: Collegamenti

en: User
it: Utente

en: Node
it: Nodo

en: Not found
it: Non trovato

en: Input filters
it: Filtri di input

en: Code
it: Codice

en: General
it: Generale

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: Deleted
it: Eliminato

en: Lists
it: Liste

en: Entity
it: Entità

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Less than
it: Minore di

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Parser
it: Interprete

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: External links only
it: Solo collegamenti esterni

en: Paragraph one.
it: Paragrafo uno.

en: Paragraph two.
it: Paragrafo due.

en: Emphasized
it: Enfatizzato

en: Coded
it: Codice

en: Block quoted
it: Blocco testo citato

en: First item
it: Prima voce

en: Second item
it: Seconda voce

en: Ampersand
it: E commerciale

en: Quotation mark
it: Virgolette

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
it: La maggioranza dei caratteri inusuali può essere immessa direttamente senza problemi.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
it: Se si riscontrano problemi, provare ad utilizzare i caratteri speciali HTML. Ad esempio &amp;amp; per il carattere &amp;. Per una lista completa delle entità disponibili in HTML, puoi visitare la <a href="@html-entities">pagina delle entità</a>. Alcuni di questi caratteri sono:

[ctx: Font weight]
en: Strong
it: Grassetto

en: Headings
it: Intestazioni

en: HTML Entities
it: Entità HTML

en: Internal links only
it: Solo collegamenti interni
