Marketo MA (3.0.0-beta1) - en to it translation catalogue (29 entries)

en: Pages
it: Pagine

en: Description
it: Descrizione

en: Action
it: Azione

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: Form ID
it: ID del form

en: Not found
it: Non trovato

en: Roles
it: Ruoli

en: Fields
it: Campi

en: Role
it: Ruolo

en: User login
it: Accesso utente

en: External
it: Esterna

en: Users
it: Utenti

en: Display Name
it: Nome di visualizzazione

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Activity
it: Attività

en: About
it: Informazioni

en: Activities
it: Attività

en: Add tracking to specific pages
it: Aggiungi la tracciabilità (tracking) a specifiche pagine

en: Add tracking for specific roles
it: Abilita la tracciabilità per ruoli specifici

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Every page except the listed pages
it: Tutte le pagine eccetto quelle selezionate

en: The listed pages only
it: Solo le pagine selezionate

en: Add to the selected roles only
it: Abilita solo per i ruoli selezionati

en: Add to every role except the selected ones
it: Abilita per tutti i ruoli eccetto quelli selezionati

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
it: Se non è stato scelto alcun ruolo, tutti gli utenti saranno tracciati. Se un utente ha uno dei ruoli selezionati, sarà tracciato (o escluso, a seconda dei parametri precedenti).
