Masked Input (8.x-1.0) - en to de translation catalogue (10 entries)

en: Description
de: Beschreibung

en: Add another
de: Weiteren Beitrag erstellen

en: Regular expression
de: Regulärer Ausdruck

en: Size of textfield
de: Größe des Textfeldes

en: Character
de: Zeichen

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Mask
de: Filterregel

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: Textfield size: @size
de: Größe des Textfeldes: @size
