Masked Input (8.x-1.1) - en to uk translation catalogue (10 entries)

en: Description
uk: Опис

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Character
uk: Символ

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Mask
uk: Маска

en: Masked Input
uk: Введення за маскою

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size
