Material Admin (2.0.4) - en to pt translation catalogue (56 entries)

en: Home
pt: Início

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Version
pt: Versão

en: Name
pt: Nome

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: Access
pt: Acesso

en: Upload
pt: Carregar

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Web Server
pt: Servidor Web

en: Database
pt: Banco de dados

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Up
pt: Para cima

en: System
pt: Sistema

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Close
pt: Fechar

en: Select all rows in this table
pt: Selecionar todas as linhas da tabela

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as linhas da tabela

en: Not published
pt: Não publicado

en: You are here
pt: Você está aqui

en: Tabs
pt: Abas

en: Next page
pt: Próxima página

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Memory limit
pt: Limite de memória

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Bulk operations
pt: Operações em massa

en: Module dependencies
pt: Dependências do módulo

en: Pagination
pt: Paginação

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não há módulos para desinstalar.

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Last Cron Run
pt: Última execução do Cron

en: Last page
pt: Última página

en: Drupal Version
pt: Versão do Drupal

en: Last saved
pt: Salvo em

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi salvo

en: Book outline for @book.title
pt: Estrutura de tópicos de livro para @book.title

en: Book traversal links for
pt: Links de passagem do livro para

en: First page
pt: Primeira página

en: Page @items.current
pt: Página @items.current

en: Pre-content
pt: Pré-conteúdo

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
pt[0]: A seguinte situação impede que o @module.module_name seja desinstalado:
pt[1]: As seguintes situações impedem que o @module.module_name seja desinstalado:

en: General System Information
pt: Informações Gerais do Sistema

en: @count item selected | @count items selected
pt[0]: @count item selecionado
pt[1]: @count itens selecionados
