Material base (3.0.0) - en to tr translation catalogue (44 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Content
tr: İçerik

en: Actions
tr: Eylemler

en: Search
tr: Ara

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Help
tr: Yardım

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Tools
tr: Araçlar

en: Messages
tr: İletiler

en: Standard
tr: Standart

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Overlay
tr: Üst katman

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Theme name
tr: Tema adı

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Site branding
tr: Site markası

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: A base theme using Drupal 9.0.0's core markup and CSS.
tr: Drupal 9.0.0'ın çekirdek biçimlendirmesini ve CSS'sini kullanan bir baz tema.
