Material base (8.x-2.0-beta5) - en to uk translation catalogue (44 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Content
uk: Вміст

en: Actions
uk: Дії

en: Search
uk: Пошук

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Help
uk: Довідка

en: Layout
uk: Макет

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Tools
uk: Інструменти

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Standard
uk: Стандарт

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Overlay
uk: Накладання

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Permanent
uk: Постійно

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Sidebar first
uk: Перша бічна панель

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Sidebar second
uk: Друга бічна панель

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Modal
uk: Модальне

en: Theme name
uk: Назва теми

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Page @items.current
uk: Сторінка @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача
