Materialize – Google Material base theme (2.0.0-alpha1) - en to is translation catalogue (41 entries)

en: Home
is: Heim

en: Save configuration
is: Goym samanseting

en: Delete
is: Strika

en: Submit
is: Lat inn

en: Content
is: Innihald

en: Confirm
is: Vátta

en: Cancel
is: Avlýs

en: Remove
is: Tak burtur

en: Disabled
is: Óvirkjað

en: Enabled
is: Virkjað

en: Download
is: Tak niður

en: Edit
is: Broyt

en: Search
is: Leita

en: Settings
is: Setingar

en: Go to previous page
is: Far til fyrru síðu

en: Go to next page
is: Far til næstu síðu

en: Import
is: Flyt inn

en: Export
is: Flyt út

en: Preview
is: Undansýning

en: Save
is: Goym

en: Help
is: Hjálp

en: Update
is: Dagfør

en: Large
is: Stórt

en: Add
is: Stovna

en: Upload
is: Uppsending

en: Configure
is: Samanset

en: file
is: fíla

en: Create
is: Stovna

en: Filter
is: Filtur

en: Log in
is: Innrita

en: Uninstall
is: Tak út aftur

en: Hidden
is: Krógvað

en: Select all rows in this table
is: Vel øll rað í hesi talvu

en: Deselect all rows in this table
is: Frável øll rað í hesi talvu

en: archive
is: arkiv

en: image
is: mynd

en: Go to first page
is: Far til fyrstu síðu

en: Go to last page
is: Far til síðstu síðu

en: Enter the terms you wish to search for.
is: Skriva orðini sum tú ynskir at leita eftir.

en: Primary tabs
is: Fyrstu spjaldur

en: Secondary tabs
is: Næstu spjaldur
