Materialize – Google Material base theme (2.0.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (66 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Images
hi: चित्र

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Content
hi: सामग्री

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Download
hi: डाउनलोड

en: all
hi: सभी

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: None
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Large
hi: बढा

en: Add
hi: जोड़ें

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: Upload
hi: अपलोड

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: file
hi: फ़ाइल

en: Create
hi: बनाएँ

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Normal
hi: सामान्य

en: General
hi: सामान्य

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Close
hi: बंद करे

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Select all rows in this table
hi: इस तालिका में सभी पंक्तियों का चयन करें

en: Deselect all rows in this table
hi: इस तालिका में सभी पंक्तियों को अचयनित करें

en: Buttons
hi: बटन

en: archive
hi: आरकाईव ( लेखागार )

en: image
hi: छवि

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: Rebuild
hi: पुनर्निर्माण

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: mobile
hi: चलनशील

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

[ctx: Sort order]
en: Order
hi: क्रम

en: Site header
hi: साइट हेडर
