Materialize – Google Material base theme (2.0.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (89 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Home
tr: Anasayfa

en: Images
tr: Resimler

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Download
tr: İndir

en: all
tr: hepsi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Update
tr: Güncelle

en: Large
tr: Büyük

en: Add
tr: Ekle

en: Manage
tr: Yönetim

en: Visible
tr: Görünür

en: Components
tr: Bileşenler

en: Upload
tr: Yükle

en: Configure
tr: Yapılandır

en: file
tr: dosya

en: Create
tr: Oluştur

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: General
tr: Genel

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Install
tr: Kur

en: Close
tr: Kapat

en: Hidden
tr: Gizli

en: Select all rows in this table
tr: Bu tablodaki tüm satırları seç

en: Deselect all rows in this table
tr: Tablodaki satır seçimini iptal et

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: image
tr: imaj

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: medium
tr: orta

en: Apply
tr: Uygula

en: large
tr: geniş

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Rebuild
tr: Yeniden oluştur

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: mobile
tr: mobil

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Update style
tr: Stili güncelle

en: Add effect
tr: Efekt ekle

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Footer first
tr: Birinci alt bilgi

en: Footer second
tr: İkinci alt bilgi

en: Footer third
tr: Üçüncü alt bilgi

en: Add and configure
tr: Ekle ve yapılandır

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
tr: Bu alana sınırsız sayıda dosya yüklenebilir.

[ctx: Sort order]
en: Order
tr: Sıralama

en: One file only. | Maximum @count files.
tr[0]: Yalnızca bir dosya.
tr[1]: En fazla @count dosya.

en: Site header
tr: Site Başlığı

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Allowed types: @extensions.
tr: İzin verilen dosya uzantıları: @extensions.

en: Install and set as default
tr: Kur ve varsayılan olarak ayarla

en: Page @items.current
tr: Sayfa @items.current

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
tr: Resimler tam olarak <strong>@size</strong> piksel olmalıdır.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır. <strong>@max</strong> pikselden büyük olan resimler yeniden boyutlandırılır.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: <strong>@max</strong> pikselden büyük olan görseller yeniden boyutlandırılır.

en: @size limit.
tr: @size sınırı.
