Materialize – Google Material base theme (2.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (110 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Home
uk: Головна

en: Images
uk: Зображення

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Content
uk: Вміст

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Download
uk: Завантаження

en: all
uk: все

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Update
uk: Оновити

en: Large
uk: Велике

en: Add
uk: Додати

en: Manage
uk: Керування

en: Visible
uk: Видиме

en: Components
uk: Компоненти

en: Upload
uk: Викласти

en: Configure
uk: Налаштувати

en: file
uk: файл

en: Create
uk: Створити

en: Filter
uk: Фільтр

en: Normal
uk: Звичайне

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: General
uk: Загальне

en: Log in
uk: Вхід

en: Uninstall
uk: Видалити

en: Install
uk: Встановити

en: Close
uk: Закрити

en: Hidden
uk: Приховано

en: Select all rows in this table
uk: Вибрати всі рядки в таблиці

en: Deselect all rows in this table
uk: Зняти вибір всіх рядків

en: Buttons
uk: Кнопки

en: archive
uk: архів

en: image
uk: зображення

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: medium
uk: середній

en: Apply
uk: Застосувати

en: large
uk: великий

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть терміни, які необхідно знайти.

en: Add another item
uk: Додати інший рядок

en: video
uk: відео

en: Restore
uk: Відновити

en: Rebuild
uk: Перебудувати

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Breadcrumb visibility
uk: Видимість рядка навігації

en: Tables
uk: Таблиці

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: mobile
uk: мобільний

en: Circle
uk: Коло

en: Download feature
uk: Завантажити властивість

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Update style
uk: Оновити стиль

en: Add effect
uk: Додати ефект

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Footer first
uk: Перший нижній колонтитул

en: Footer second
uk: Другий нижній колонтитул

en: Footer third
uk: Третій нижній колонтитул

en: Responsive Images
uk: Адаптивні зображення

en: Add and configure
uk: Додати і налаштувати

en: Save and add
uk: Зберегти та додати

en: Top Bar
uk: Верхня панель

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: document
uk: документ

en: Rounded
uk: Округленість

en: audio file
uk: аудіофайл

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
uk: В це поле може бути додана необмежена кількість файлів.

[ctx: Sort order]
en: Order
uk: Послідовність

en: One file only. | Maximum @count files.
uk[0]: Лише один файл.
uk[1]: Максимум @count файли.
uk[2]: Максимум @count файлів.

en: Write
uk: Записати

en: Colorize Buttons
uk: Розфарбувати кнопки

en: Responsive tables
uk: Адаптивні таблиці

en: Site header
uk: Верхній колонтитул сайту

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Allowed types: @extensions.
uk: Дозволені типи: @extensions.

en: Install and set as default
uk: Встановити і зробити базовою

en: Page @items.current
uk: Сторінка @items.current

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
uk: Зображення мають дорівнювати <strong>@size</strong> пікселів.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
uk: Зображення мають перевищувати <strong>@min</strong> пікселів. Зображення понад <strong>@max</strong> пікселів будуть змінені у розмірах.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
uk: Зображення мають бути більшими ніж <strong>@min</strong> пікселів.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
uk: Зображення понад <strong>@max</strong> пікселів будуть змінені у розмірах.

en: Opens in new window
uk: Відкривається в новому вікні

en: @size limit.
uk: Обмеження: @size.

en: binary file
uk: двійковий файл

en: The directory "!directory" was not found.
uk: Каталог "!directory" не знайдено.

en: Show or hide the Breadcrumbs
uk: Показати чи приховати рядки навігації
