Materialize – Google Material base theme (8.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (24 entries)

en: all
it: tutto

en: Search
it: Cerca

en: Large
it: Grande

en: Visible
it: Visibile

en: Components
it: Componenti

en: Normal
it: Normale

en: Advanced
it: Avanzate

en: General
it: Generale

en: Hidden
it: Nascosto

en: Buttons
it: Pulsanti

en: image
it: immagine

en: medium
it: medio

en: large
it: grande

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
it: Un numero di file illimitato può essere caricato in questo campo.

en: One file only. | Maximum @count files.
it[0]: Un solo file.
it[1]: Al massimo @count file.

en: Site header
it: Intestazione del sito

en: Allowed types: @extensions.
it: Tipi consentiti: @extensions.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
it: Le immagini devono essere esattamente di <strong>@size</strong> pixel.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
it: Le immagini devono essere più grandi di <strong>@min</strong> pixel. Immagini più grandi di <strong>@max</strong> pixel verranno ridimensionate.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
it: Le immagini devono essere grandi almeno <strong>@min</strong> pixel.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
it: Le immagini più grandi di <strong>@max</strong> pixel verranno ridimensionate.

en: @size limit.
it: Limite @size.
