Materialize – Google Material base theme (8.x-1.0-alpha2) - en to ro translation catalogue (75 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Home
ro: Acasă

en: Images
ro: Imagini

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Download
ro: Descarcă

en: all
ro: toate

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: None
ro: Nimic

en: Settings
ro: Setări

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Update
ro: Actualizare

en: Large
ro: Mare

en: Add
ro: Adaugă

en: Manage
ro: Administrați

en: Visible
ro: Vizibil

en: Upload
ro: Încarcă

en: Configure
ro: Configurează

en: file
ro: fisier

en: Create
ro: Crează

en: Filter
ro: Filtru

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Uninstall
ro: Dezinstalați

en: Install
ro: Instalare

en: Close
ro: Închideți

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Select all rows in this table
ro: Selectați toate rândurile din acest tabel

en: Deselect all rows in this table
ro: Deselectați toate rândurile din acest tabel

en: Buttons
ro: Butoane

en: image
ro: imagine

en: Automatic
ro: Automat

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: medium
ro: mediu

en: Apply
ro: Aplică

en: large
ro: larg

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: Go to last page
ro: Mergeți la ultima pagină

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceți termenii doriți pentru căutare.

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Restore
ro: Restaurează

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: mobile
ro: mobil

en: Pagination
ro: Paginație

en: Update style
ro: Actualizare stil

en: Add effect
ro: Adăugare efect

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: Last page
ro: Ultima pagină

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ro: Un număr nelimitat de fișiere poate fi încărcat pentru acest câmp.

[ctx: Sort order]
en: Order
ro: Ordonare

en: One file only. | Maximum @count files.
ro[0]: Numai un singur fișier.
ro[1]: Maxim @count fișiere.

en: Site header
ro: Antet sit

en: First page
ro: Prima pagină

en: Allowed types: @extensions.
ro: Tipuri de fișiere permise: @extensions

en: Install and set as default
ro: Instalează și setează ca implicit

en: Page @items.current
ro: Pagina @items.current

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
ro: Imaginile trebuie să fie de exact <strong>@size</strong> pixeli.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ro: Imaginile trebuie să fie mai mari de <strong>@min</strong> pixeli. Imaginile mai mari de <strong>@max</strong> pixeli vor fi redimensionate.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
ro: Imaginile trebuie să fie mai mari de <strong>@min</strong> pixeli.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ro: Imaginile mai mari decât <strong>@max</strong> pixeli vor fi redimensionate

en: @size limit.
ro: Limită @size
