Matomo Analytics (8.x-1.11) - en to it translation catalogue (60 entries)

en: Pages
it: Pagine

en: Value
it: Valore

en: Search
it: Cerca

en: Variable
it: Variabile

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Statistics
it: Statistiche

en: Page
it: Pagina

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Message type
it: Tipo di messaggio

en: Downloads
it: Download

en: Role
it: Ruolo

en: Users
it: Utenti

en: Messages
it: Messaggi

en: Scope
it: Portata

en: Not configured
it: Non configurato

en: Domains
it: Domini

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
it: @module (<span class="admin-enabled">attivato</span>)

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Add tracking to specific pages
it: Aggiungi la tracciabilità (tracking) a specifiche pagine

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Add tracking for specific roles
it: Abilita la tracciabilità per ruoli specifici

en: Track internal search
it: Traccia la ricerca interna

en: Custom JavaScript code
it: Codice JavaScript personalizzato

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
it: Gli utenti sono monitorati di default ma puoi decidere di non farlo.

en: Enable user tracking
it: Abilita la tracciabilità degli utenti.

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
it: Gli utenti <em>non</em> sono monitorati di default ma puoi decidere di farlo.

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
it: Pagine nelle quali il seguente codice PHP restituisce <code>TRUE</code> (per utenti esperti)

en: Pages or PHP code
it: Pagine o codice PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
it: Se l'opzione PHP è selezionata, inserire codice PHP racchiuso da %php. Notare che l'esecuzione di codice PHP non corretto può bloccare il sito Drupal.

en: Not customizable
it: Non personalizzabile

en: Restricted to certain pages
it: Limitato a certe pagine

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
it: Questo campo è stato disattivato poiché non disponi dei permessi necessari per modificarlo.

en: Custom variables
it: Variabili personalizzate

en: Tracking scope
it: Perimetro del tracciamento

en: Allow users to customize tracking on their account page
it: Consenti agli utenti di personalizzare il tracciamento nella loro pagina del profilo

en: No customization allowed
it: Nessuna personalizzazione consentita

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
it: Tracciamento attivo per default, gli utenti con il permesso %permission possono disattivarlo

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
it: Tracciamento disattivo per default, gli utenti con il permesso %permission possono attivarlo

en: Every page except the listed pages
it: Tutte le pagine eccetto quelle selezionate

en: The listed pages only
it: Solo le pagine selezionate

en: Links and downloads
it: Collegamenti e download

en: Track clicks on mailto links
it: Traccia i click verso collegamenti mailto

en: List of download file extensions
it: Lista delle estensioni dei file di download

en: What are you tracking?
it: Cosa stai tracciando?

en: A single domain (default)
it: Un singolo dominio (predefinito)

en: Domain: @domain
it: Dominio: @domain

en: One domain with multiple subdomains
it: Un dominio con più sottodomini

en: Examples: @domains
it: Esempi: @domains

en: Add to the selected roles only
it: Abilita solo per i ruoli selezionati

en: Add to every role except the selected ones
it: Abilita per tutti i ruoli eccetto quelli selezionati

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
it: Se non è stato scelto alcun ruolo, tutti gli utenti saranno tracciati. Se un utente ha uno dei ruoli selezionati, sarà tracciato (o escluso, a seconda dei parametri precedenti).

en: Track messages of type
it: Traccia messaggi di tipo

en: Requires: @module-list
it: Richiede: @module-list
