Material Admin Theme (8.x-1.0-alpha4) - en to tr translation catalogue (71 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Description
tr: Açıklama

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: Release notes
tr: Sürüm notları

en: None
tr: Hiçbiri

en: Name
tr: İsim

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Web Server
tr: Web Sunucusu

en: Database
tr: Veritabanı

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Up
tr: Yukarı

en: System
tr: Sistem

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Select all rows in this table
tr: Bu tablodaki tüm satırları seç

en: Deselect all rows in this table
tr: Tablodaki satır seçimini iptal et

en: Topics
tr: Konular

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Installed
tr: Kurulu

en: New
tr: Yeni

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Memory limit
tr: Bellek sınırı

en: original
tr: orijinal

en: Widgets
tr: Arayüz nesneleri

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: No modules are available to uninstall.
tr: Kaldırılabilecek bir eklenti yok.

en: Last checked: @time ago
tr: Son kontrol: @time önce

en: Last checked: never
tr: Son kontrol: hiçbir zaman

en: Includes: %includes
tr: Kapsamı: %includes

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: Machine name:
tr: Makine adı:

en: view actual size
tr: gerçek boyutlarında görüntüle

en: Includes:
tr: Kapsamı:

en: Enabled: %includes
tr: Etkin: %includes

en: Disabled: %disabled
tr: Devre dışı: %disabled

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Subscribe to @title
tr: Abone ol @title

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
tr: Sürüklemek yerine, satırları sayısal ağırlığa göre yeniden sıralayın.

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Last Cron Run
tr: Son Dönemsel Görev Çalıştırması

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Drupal Version
tr: Drupal Sürümü

en: Toolbar configuration
tr: Araç çubuğu yapılandırması

en: Available buttons
tr: Kullanılabilir düğmeler

en: Active toolbar
tr: Etkin araç çubuğu

en: Missing translations for:
tr: Şunun için çeviri eksik:

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
tr: Bir düğmeyi etkinleştirmek için <em>Etkin araç çubuğuna</em> ya da devre dışı bırakmak için <em>Kullanılabilir düğmelera</em> taşıyın. Düğmeler fareyle veya klavye ok tuşlarıyla taşınabilir. Ekran okuyucu kullanıcılarını desteklemek için araç çubuğu grup adları sağlanır. Boş araç çubuğu grupları kaydetme sırasında kaldırılır.

en: Button divider
tr: Düğme ayırıcı

en: CKEditor toolbar and button configuration.
tr: CKEditor araç çubuğu ve düğme yapılandırması.

en: First page
tr: İlk sayfa

en: By @author @time ago
tr: @author tarafından @time önce

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Installation tasks
tr: Kurulum görevleri

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
tr: Makine adı: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: width @data.width
tr: @data.width genişlik

en: height @data.height
tr: @data.height yükseklik

en: random between -@degrees° and @degrees°
tr: -@degrees° ila @degrees° arasında rastgele

en: General System Information
tr: Genel Sistem Bilgileri
