mbase (8.x-1.0-alpha1) - en to is translation catalogue (31 entries)

en: Home
is: Heim

en: Delete
is: Strika

en: new
is: nýggj

en: updated
is: dagført

en: Search
is: Leita

en: Go to previous page
is: Far til fyrru síðu

en: Go to parent page
is: Far til omanfyri liggjandi síðu

en: Go to next page
is: Far til næstu síðu

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Standard

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Done
is: Liðugt

en: Last post
is: Seinasti postur

en: Header
is: Síðuhøvd

en: Footer
is: Síðufótur

en: Add new comment
is: Ger viðmerking

en: Hidden
is: Krógvað

en: Show
is: Vís

en: Topics
is: Evni

en: Posts
is: Postar

en: Forums
is: Forum

en: Go to last page
is: Far til síðstu síðu

en: Enter the terms you wish to search for.
is: Skriva orðini sum tú ynskir at leita eftir.

en: Hide
is: Krógva

en: Primary tabs
is: Fyrstu spjaldur

en: Secondary tabs
is: Næstu spjaldur

en: Drag to re-order
is: Drag til at umraða

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
is: Broytingar gjørdar í hesi talvu verða ikki goymdir fyrr enn formurin verður latin inn.

en: @number comments per page
is: @number viðmerkingar á hvørjari síðu

en: (active tab)
is: (virkið spjaldur)
